Szarlotka z dużą ilością jabłek
Szarlotka to moje ulubione ciasto — bez żadnych wyjątków i bez przepraszania. Mogę ją jeść o każdej porze roku i w każdej wersji, ale ta konkretna receptura szczególnie przypadła mi do gustu, bo jabłek jest tu naprawdę dużo. Nie ma tu cienkiej warstewki nadzienia przykrytej grubą warstwą ciasta — jest odwrotnie: kruche ciasto to tylko rama dla soczystego, cynamonowego farszu. Przepis pochodzi z bloga Kwestia smaku i od razu trafiłem na niego do swojej stałej rotacji.
Jeśli szarlotka to Twój temat, zajrzyj też na szarlotkę szwajcarską i klasyczną szarlotkę — każda nieco inna, ale każda warta upieczenia. A jeśli potrzebujesz bazy do innych wypieków, przepis na słodkie kruche ciasto przyda się nie raz.
Szarlotka z dużą ilością jabłek
Rodzaj dania: DeserKuchnia: Polska12
porcje20
minut45
minut300
kcalSkładniki
- Nadzienie jabłkowe
2 kg jabłek
½ szklanki rodzynek
10 łyżek brązowego cukru (lub do smaku)
3 łyżeczki cynamonu
1 opakowanie cukru waniliowego
- Ciasto kruche
250 g mąki pszennej
125 g masła
¼ szklanki cukru
1 łyżeczka proszku do pieczenia
1 żółtko
1 łyżka śmietany
Przygotowanie
- Ciasto
- Wszystkie składniki na ciasto posiekaj razem, a następnie szybko zagnieć na jednolite ciasto.
- Owiń folią spożywczą i wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
- Nadzienie
- Jabłka obierz, wydrąż gniazda nasienne i pokrój w cienkie plasterki — najlepiej użyć szatkownicy.
- Wymieszaj jabłka z rodzynkami, brązowym cukrem, cynamonem i cukrem waniliowym.
- Składanie i pieczenie
- Wyjmij ciasto z lodówki. Około 2/3 porcji rozłóż równomiernie na dnie blachy o wymiarach 20×30 cm, formując niewysokie boki.
- Wyłóż nadzienie jabłkowe równomiernie na cieście.
- Pozostałą część ciasta zetrzyj na tarce o grubych oczkach i posyp nim wierzch szarlotki.
- Wstaw do piekarnika nagrzanego do 180°C i piecz przez 45 minut, aż wierzch będzie złocisty.
- Przed podaniem posyp cukrem pudrem.
Uwagi dodatkowe
- Szatkownica robi różnicę. Bardzo cienkie plasterki jabłek szybciej puszczają sok podczas pieczenia i tworzą bardziej zwarte, soczyste nadzienie. Jeśli kroiszjesz nożem, staraj się kroić jak najcieniej.
- Zimne masło to podstawa kruchego ciasta. Składniki na ciasto powinny być zimne — dzięki temu ciasto po upieczeniu będzie kruche, a nie twarde. Jeśli kuchnia jest ciepła, możesz zetrzeć masło na tarce prosto z lodówki.
- Ilość cukru zależy od jabłek. Kwaśne jabłka (np. szara reneta, antonówka) świetnie nadają się do szarlotki i potrzebują nieco więcej cukru. Słodsze odmiany możesz dosładzać ostrożniej — warto spróbować nadzienie przed wyłożeniem na ciasto.


Wygląda zachęcająco, a jak smakuje przekonam się w piątek ;:) ale pominę rodzynki, których nie lubię. Rozważam za to przesmarowanie ciasta powidłami i posypanie płatkami migdałów zanim położę jabłka. Robię tak przy tarcie z jabłkami i uważam, ze to świetne połączenie :)
No i jak smakowało ciasto? Mam nadzieję, że nie zawiodłem Twoich oczekiwań. Pozdrawiam!
o tak, ciasto było pyszne :) I zdecydowanie polecam wersję z powidłami i płatkami migdałów!
Fajny pomysł z tymi dodatkami – muszę spróbować…
piekłam, jest genialnie smaczna
Bardzo się cieszę – polecam się na przyszłość. Pozdrawiam!!!
Szarlotka jest pycha, a taka, gdzie jablek jest wiecej niz ciasta, to juz zwlaszcza :)
i ja należę do szarlotkowych wielbicieli!
Swietna szarlotka Kubo! Uwielbiam szarlotki i najlepiej kiedy mają dużo jabłek i cynamonu:)
Pozdrawiam.
Kuba, takie szarlotki to ja uwielbiam! Generalnie moja mama robi najlepsze, więc jak tylko mam ochotę to proszę ją o małą blachę jej roboty :))) I oczywiście musi być dużo jabłek i cynamonu jak w Twoim przepisie :)))
I ta cudna kruszonka :D Mniam!!!!
szarlotka to ciasto niepokonane. Dla mnie to zawsze hit. z gałką lodów waniliowych.. i nie trzeba nic więcej :)
Ja zdecydowanie jestem sernikożercą, ale to w niczym nie przeszkadza żeby pojeść sobie takiej pysznej szarlotki :D
I ja kocham serniki, ale ciasta z owocami (szarlotka w szczególności) zajmują pierwsze miejsce :-)
szarlotka jest jednym z moich ulubionych ciast :-) i bardzo lubię dużą ilość jabłek; zawsze, chyba z przyzwyczajenia robiłam ją z 1 kg owoców, ale Twoja propozycja jest o wiele bardziej zachęcająca i następnym razem (gdy będę ją piekła) przygotuję 2 kg owoców :-)
Witam na mym blogu :-) Jabłka to moje ulubione owoce, więc generalnie im ich więcej, tym lepiej :-) Pozdrawiam!
szarlotka marzenie…przepis wart grzechu…zmodernizowalam go tylko odrobine..dodalam jeszcze jedno zoltko czyli w sumie byly 2
poniewaz mam blszke 35 x 30,,piekac poraz drugi podwoilam ilosc ciasta i tez wyszlo swietnie..acha i polukrowalam ja cienka struzka lukru …zrobila furore ..pieke ja na sylwestra..
zycze wszystkim szampanskiej zabawy i Dosiego Roku
Cieszę się niezmiernie, że ciasto przypadło Tobie i Twoim bliskim do gustu. Serdecznie pozdrawiam i życzę wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku :-)
Wszelkiego rodzaju szarlotki są mile widizane…a jak maja duuuzo jabłek to już w ogóle:)
świetna! najlepsza z duuużą ilością jabłkowego nadzienia, o tak.