Ciasto z borówkami amerykańskimi z czekoladową pianką bezową

Ciasto z borówkami amerykańskimi

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek (Brak ocen)
Loading...

To ciasto narodziło się z przypadku — planowałem jagody, dostałem borówki amerykańskie i wyszło lepiej niż zakładałem. Kruche ciasto, soczyste owoce i lekka pianka czekoladowa na wierzchu tworzą połączenie, które trudno się oprzeć. Jeśli znasz już ciasto z truskawkami z tego bloga, to mniej więcej wiesz czego się spodziewać — ta sama filozofia, inne owoce, nieco inny charakter.

Borówki amerykańskie sprawdzają się tu znakomicie — są bardziej dostępne niż nasze jagody leśne, a ich lekka kwasowość świetnie balansuje słodycz ciasta. Jeśli lubisz wypieki z owocami jagodowymi, zajrzyj też na tartę z borówkami amerykańskimi i deser z borówkami — dwie inne odsłony tych samych owoców.

Ciasto z borówkami amerykańskimi

Rodzaj dania: DeserKuchnia: Polska
Porcje

8

porcje
Czas przygotowania

20

minut
Czas gotowania

30

minut
Kalorie

300

kcal

Składniki

  • Ciasto kruche
  • 125 g masła

  • 2 szklanki mąki pszennej (najlepiej razowej)

  • ½ szklanki drobnego cukru

  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia

  • 3 żółtka

  • szczypta soli

  • Borówki
  • 250 g borówek amerykańskich

  • 4 łyżki brązowego cukru

  • Pianka czekoladowa
  • 3 białka

  • ½ szklanki drobnego cukru

  • 2 łyżki kakao

  • szczypta soli

Przygotowanie

  • Przygotowanie ciasta
  • Masło pokrój nożem razem z mąką, aż powstaną drobne grudki.
  • Dodaj pół szklanki cukru i proszek do pieczenia, szatkuj dalej.
  • Wbij trzy żółtka i szybko wyrób gładkie ciasto.
  • Zawiń w folię spożywczą i włóż do lodówki na co najmniej 30 minut.
  • Przygotowanie borówek
  • Borówki umyj. Połowę przekrój na pół, resztę zostaw w całości.
  • Wymieszaj, zasypaj brązowym cukrem i odstaw na kilkanaście minut, żeby puściły sok.
  • Podpieczenie spodu
  • Nagrzej piekarnik do 175°C.
  • Schłodzonym ciastem wyłóż formę do pieczenia, dno obciąż papierem do pieczenia z grochem lub fasolą.
  • Wstaw do piekarnika i podpiecz przez 10–15 minut. Wyjmij obciążenie i lekko ostudź.
  • Przygotowanie pianki
  • Białka ubij ze szczyptą soli na sztywną pianę.
  • Stopniowo dodawaj pozostałe pół szklanki cukru, cały czas ubijając.
  • Delikatnie wmieszaj kakao.
  • Składanie i pieczenie
  • Na podpieczony spód wyłóż borówki z sokiem.
  • Przykryj pianką czekoladową, wyrównaj wierzch.
  • Wstaw do piekarnika nagrzanego do 175°C i piecz jeszcze 10–15 minut, aż pianka się lekko zarumieni.

Uwagi dodatkowe

  • Obciążenie spodu jest ważne — bez niego kruche ciasto podczas podpieczenia wyrasta nierównomiernie i tworzy bąble. Jeśli mimo wszystko dno trochę wyrośnie, możesz je delikatnie docisnąć łyżką po wyjęciu z piekarnika.
  • Nie przesadzaj z mieszaniem pianki z kakao — kilka ruchów szpatułką wystarczy. Zbyt intensywne mieszanie sprawia, że pianka opada i traci objętość.
  • Borówki z cukrem odstaw z wyprzedzeniem — 15 minut to minimum, żeby owoce puściły sok, który podczas pieczenia wsiąknie w ciasto i nada mu wilgotność.

Podobne wpisy

20 komentarzy

  1. Joanno, chętnie upiekłbym takie ciacho raz jeszcze. Niestety nie mam już borówek :-) Pozdrawiam!

  2. Wygląda smakowicie. Jakby tam mi jeszcze ktoś takie ciasto upiekł to byłabym w siódmym niebie. Jestem dziś wyjątkowo leniwie nastawiona do życia ;-)

  3. Paula, zapraszam!

    Viridianka, nie istotne – beza czy kruszonka – ważne, że smaczne :-)))

    Wiosenka, tylko dwa? Ja zjadłbym trzy co najmniej!

    Milk chocolate, polecam, jest naprawdę smaczne.

    Zaytoon, chyba to faktycznie jedna z przyczyn wypierania jagód przez borówki amerykańskie…

    Asieja, bardziej? No ja chyba wolę truskawki, ale borówki też są pyszne!

    Muscovado, czas najwyższy to nadrobić :-)

    Komarka, strasznie zazdroszczę Ci osobistych krzaczków z borówkami – muszą pysznie smakować!

    Aga, oj pyszne! Polecam!

    Karmel, dzięki!

    Kass, i co? Zrobiłaś? Daj znać jak smakowała…

    Majka, ja też wolę jagody, ale jak to się mówi: kiedy nie ma co się lubi, to się lubi co się ma…

    Anonimie, przykro mi, że ciasto Ci nie odpowiada. Dziwi mnie tylko, że to już kolejny krytyczny komentarz pisany przez anonimową osobę – zachęcam do podpisywania się….

  4. sory ale to ciasto wygląda fatalnie jak kupa, ja na pewno bym sie nie skusiła, kolezanki tu słodzą jak mogą, ale prawda jest niestety taka, że wyglada ochydnie

  5. Pyszne ciasto. Ja tez zauwazylam, ze borowek jakos tak jest wiecej, jagod natomiast jak na lekarstwo. Trzeba sie porzednie natrudzic aby je znalezc. A szkoda, bo jagody bardzo lubie, borowki juz mniej. Ale skoro piszesz, ze w tym ciescie smakuja doskonale to wierze Ci na slowo :)

  6. zajrzałam jeszcze raz, kurcze przeca to beza I! kruszonka xD to ta wersja mi jak najbardziej odpowiada (;
    przepraszam za moje gapiostwo;)

  7. O fajne ciasto, też mam borówki więc zrobię Twoją tartę, z tą kakaową bezą dobry pomysł…pozdrawiam.

  8. prezentuje się wspaniale. i z pewnością smakuje wybornie. jeju, już mam na nie ochotę!

  9. Wygląda jak pyszna rustykalna tarta :) A borówki zaczęły pięknie dojrzewać na krzaczku w ogrodzie, więc może znajdę dla nich miejsce w takim cieście :)

  10. Borówki chyba łatwiej pozyskać – nie trzeba się uganiać po leśnych ostępach. ;)

    A ciasto wygląda niezmiernie apetycznie.

    Pozdrawiam!

  11. u mnie na południu było więcej polskiej borówki niż amerykańskiej, teraz faktycznie jest odwrotnie (:
    a ciasto apetyczne z tą kruszonka, chociaż nei wiem czy bym nie wolała bezy jak poprzednio (;

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *